Wielkie kupa głazów czyli Kanion Gorropu
Wielkie kupa głazów czyli Kanion Gorropu

Jedno z piękniejszych miejsc na Sardynii, które miliony lat tworzyła woda a dokładnie rzeka Rio Flumineddu oraz liczne potoki, znajduje się we wschodniej części wyspy, na płaskowyżu, jednym z must to see na Sardynii jest Kanion Gorropu. O tym, jak tam dotrzeć i najlepiej, kiedy i czy warto? O tym będzie ten tekst. Zapraszam


Wyobraź sobie…

Wyobraź sobie wielką skałę, skałę tak ogromną, że nie jesteś w stanie oblecieć jej dronem, którą przez miliony lat, cięła woda. Zwykła woda, która jest jednym z żywiołów natury. To właśnie ona płynęła i dalej płynie (w niektórych miesiącach) przez ogromny, wapienny masyw. Znajdujący się we wschodniej części płaskowyżu Supramonte wąwóz Gorropu wygląda, jak zęby piły do drewna. To co jest niesamowite w tym kanionie to fakt, że przez cały rok płynie w nim woda z tym, że jest ona widoczna wyłącznie podczas ulewnych deszczy.

Jak się dostać do Kanionu Gorropu?

Informacje praktyczne

  • Obuwie: trekingowe, ze względu na śliskie skały
  • Brak źródeł wody pitnej na trasie
  • Długość kanionu: 1,5 km
  • 3 trasy
  • Cena wstępu do parku: dorośli 5 € dzieci 3,5 €
  • Wycieczka Jeepem (około 40 minut) – 12 €
  • Wycieczka ekstremalniejsza (8 h) – 55 €

Do Kanionu prowadzą 3 szlaki

Wszystkie długości tras podane są w jedną stronę z pominięciem samego kanionu ok. 1,5 km.

  • Campo Base Gorropu: długość 5 km (możliwość wynajęcia jeepa)
  • Parking Genna Silena: długość 4 km (w jedną stronę + kanion ok. 1 -1,5 km)
  • Sedda Ar Baccas (Valle delle Vacche). Aby do niego dotrzeć, należy zejść z SS125 długą, polną drogą.

Niestety przez moje nieogarnięcie nie doczytałam o możliwości 3, która jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Tutaj opcja wyłącznie z przewodnikiem. Trasa wiedzie przez wąskie szczeliny, potok oraz grotę, w której po ulewnych deszczach pojawia się wodospad Su Cunnu ‘e S’ebba. Na tej trasie należy posiadać kondycję i sprzęt wspinaczkowy, który umożliwi pokonanie niewielkich ferrat oraz zjazdów.

Kanion Gorropu słynie również z jednej, z najpiękniejszych dróg wspinaczkowych z wyceną 8b tzn. Hotel Supramonte. Jeżeli kiedyś w skałach zrobiłabym 6.b to byłabym przeszczęśliwa 😀

Pierwszy szlak to trasa piesza bądź na lenia w wynajętych jeepach. Początek znajduje się w Dolinie Oddoene (Supramonte di Dorgali, do której trzeba dojść 2 km szlakiem w kierunku Ponte S’Abba arva. W tę stronę również możecie wynająć jeepa powrotnego. Jeepa wynająć można na początku szlaku bądź przy wejściu na teren Kanionu w kasie.

My wybraliśmy drugą opcję z parkingu Genna Silena, ponieważ ta trasa opisywana była jako najbardziej malownicza. I faktycznie jest warta zobaczenia. Droga w pierwszej części prowadzi lasem wzdłuż wapiennych zbocz, na których pasą się kozy. Raz po raz droga przechodzi przez las, który w dużej części jest dzikim gajem oliwnym. Szum liści, zapach rozmarynu i olejków eterycznych z drzew oraz dźwięk dzwoneczków na długo pozostają w pamięci.

Na szlaku spotkacie drzewka Chruścina Jagodna obrośniętą kolorowymi owocami. Zapewniam Was są one jadalne a do tego są pyszne. Mięsista ale delikatna konsystencja przypominająca kremową dynię z gruszkowym piaskiem o słodko bardzo delikatnie kwaśnym smaku.

Chruścina jagodna
Chruścina jagodna

Owoce mają na sobie skórkę, która składa się z setek połączonych ze sobą piramidek. Aby się ich pozbyć wystarczy leciutko przejechać po nich paznokciem.

Po drodze mijacie pasterskie “obozowiska”, w których pasterz spędza noce.

Chata pasterska

Czy w Kanionie Gorropu są tłumy?

Jeśli zastanawiacie się ile turystów przewija się przez to miejsce, to muszę Was zmartwić, że TŁUMY. Byłam w drugiej połowie października i jak na ten okres dla mnie było za dużo osób, to co dopiero w szczycie sezonu? Pewnie wrzaski dzieci i śmiechy turystów z naprzemiennie strzelającym odgłosem samojebek rozbrzmiewają echem pośród skał.

Kanion Gorropu

Kanion gorropu - Sardynia

Kanion podzielony jest na 3 części z czego dwie z nich dostępne są dla każdego. Pierwsza nie wymaga jakiejkolwiek kondycji, druga część jest bardziej wymagająca, natomiast trzecia dostępna tylko z przewodnikiem ze względu na trudniejszy teren i konieczność wykorzystania sprzętu wspinaczkowego.

Wstęp do kanionu kosztuje 5€ w przypadku dorosłego, za dzieci płacicie 3,5 € , a dodatkowo będziecie poproszeni o wypożyczenie kasku dla potomnego raczej bezpłatnie. Oczywiście możecie odmówić, no bo bakterie czy inne tego typu rzeczy, ale skały są naprawdę śliskie. Tysiące ludzi przewijających się przez to miejsce pełni funkcję “polerki”.

Kanion Gorropu na Sardynii

Wysokość szacowana jest na 500 m a przewężenie w niektórych miejscach to zaledwie 3 – 4 m! Stojąc po środku czuje się ogrom tego wszystkiego. Tego czego sprawcą jest jedynie woda. Trasa w kanionie jest oznakowana, co ułatwia przejście przez ogromne głazy, leżące niedbale na dnie. Na pewno do przejścia użyjecie zarówno stóp, jak i dłoni a czasami i tyłka, bo czasami łatwiej zjechać z jakiejś skały niż skoczyć.


Jak oceniacie to miejsce? Jak dla mnie jest to zdecydowane Must to See na Sardynii.

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z Kanionu Gorropu koniecznie zajrzyj do >> galerii <<.

Mo Nika

Zerknij i tu :)

Cala di Pedra Longa – raj dla wspinaczy i nurków

Cala di Pedra Longa – raj dla wspinaczy i nurków

Cypr 2009

Cypr 2009

Kefalonia – nieodkryty zapach jońskich wysp

Kefalonia – nieodkryty zapach jońskich wysp

Tani nocleg na Kefalonii i wypożyczalnia aut

Tani nocleg na Kefalonii i wypożyczalnia aut

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *