Cala di Pedra Longa – raj dla wspinaczy i nurków

Jeżeli szukasz na Sardynii miejsca, gdzie przez 35 metrów będziesz prowadził drogę o wycenie 7a to mam dla Ciebie takie miejsce! Pedra Longa czyli “Wysoka Skała” jest rajem dla wspinaczy i nurków. To jeden z zaułków pozbawiony plaży a zatem i tłumów. Znajduje się na trasie do Cala Goloritze w odległości około 10 km. Jak już wspomniałam prócz wspinaczy, również osoby nurkujące znajdą tutaj coś dla siebie, bo życie podwodne zdecydowanie tutaj tętni.

Jak się dostać do Cala di Pedra Longa?

Tak właściwie to to miejsce nie było na naszej liście. Trafiliśmy tutaj wyłącznie przez przypadek, jadąc w stronę Ingrid, u której spędziliśmy niezapomniany czas. Po prostu zachwycił mnie widok i musiałam zrobić zdjęcie. Stanęliśmy na rozwidleniu dróg przy której był drogowskaz z nazwą miejsca. Poniżej macie mapkę, gdzie trzeba skręcić, żeby dostać się w to niesamowite miejsce oraz współrzędne 40 ° 1’34 “N – 9 ° 42’18” E.

https://goo.gl/maps/2dHrkHXVPsJCp7tU7

Po dość stromym podjeździe zza zakrętu wyłaniają się ogromne skały, które okalane są przez gęstą zieleń i turkusowe morze. Przystańcie na chwilę, posłuchajcie ciszy przerywanej szumem wiatru i dźwiękami dzwoneczków zawieszonych na kozich szyjach. Uwielbiam obserwować kozy na stromych skałach, podziwiać ich grację przy przeskakiwaniu z jednej skarpy na drugą.

Droga do Pedra Longa

Droga do Pedra Longa

Koza na drodze Pedra Longa

Gdy uda Wam się slalomem ominąć wszystkie kozy dojedziecie do parkingów. Niższy parking jest świetnym miejsce na przenocowanie bądź zrobienie po prostu przerwy w podróży. Przy parkingu znajduje się kawiarnia, w której możecie napić się pysznej kawki i przekąsić obiadek.

Pedra Longa parking
Pierwszy parking
Pedra Longa parking
Drugi parking

Akurat tutaj znaleźliśmy świetną miejscówkę w cieniu drzew z luksusowymi ławkami. Kuchnia plenerowa jest czymś wyjątkowym i ma to do siebie, że zawsze smakuje! Dzisiaj w planach jest makaron z bakłażanem, pomidorami i kozim serem, w zaciszu drzew.

Pedra Longa – 128 m pomnik przyrody

Pedra Longa jest pomnikiem przyrody i zarazem drogowskazem dla żeglarzy. Można uznać ją za bramę do świata morza i gór, które rządzą się innymi zasadami niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Pedra Longa przez wielu uważana za skałę jednak historia starożytna opisuje ją jako górę, której wielka część osunęła się w głąb błękitu morza. Wapienna skała mierzy 128 m i jest jednym z etapów pięknego szlaku „Selvaggio Blu”, który swój początek/ koniec ma w Santa Maria Navarrese. Niestety nie było nam dane przejść nim. Z pewnością tu wrócę!

Cala di Pedra Longa

Pedra Longa – poprowadź 7a lub nurkuj w zatoce pełnej życia

Oczywiście tak wielki wapienny “masyw” nie może tak po prosty tylko stać, niczym bóstwo, które należy wielbić. I pomimo, że jest pomnikiem przyrody, zostały poprowadzone w nim drogi wspinaczkowe o wycenie od 5a do 7a. Notabene Sardynia słynie z pięknych i trudnych dróg a jedną z tych najtrudniejszych jest Hotel Supramonte o wycenie 8b, która znajduje się w Kanionie Gorropu, o którym pisałam >>tutaj<<.

Drogi wspinaczkowe na Sardynii - Pera Longa
źródło

Pedra Longa to nie tylko wspinanie, ale również nurkowanie. To właśnie tutaj spotkałam się z największą ilością podwodnego życia na Sardynii. Tutaj zabierajcie maski, płetwy i nurkujcie, ile się da.

Nurkowanie na Sardynii
nurkowanie, wspinanie

Widzicie tę parę na skałach? Przeurocza para na, oko po 80-ce. Obrazek jak starszy Pan pomagał przejść swojej żonie przez skały, utkwi mi do końca życia w głowie. Weźcie pod uwagę, że to nie jest równa, asfaltowa czy nawet szutrowa droga. U nas bryczki na Morskie oko muszą jeździć…. Oboje usiedli na skałach i wpatrywali się we wspinaczy, co chwila palcami rysując w powietrzu drogę. Ciekawe czy oni też kiedyś się wspinali?

Jeżeli nie widzicie nic nadzwyczajnego na tej skale, to podpowiem Wam, że te białe strzałki wskazują ludków, którzy są tak mali w stosunku do całej skały, że aż niewidoczni.

Uważam, że Cala di Pedra Longa jest miejscem, które zdecydowanie zasługuje na to, żeby znaleźć się na liście Must to See na Sardynii. A co wy myślicie o tym miejscu? A może wasze łapki już się tam wspinały?

Mo Nika

Zerknij i tu :)

Wielkie kupa głazów czyli Kanion Gorropu

Wielkie kupa głazów czyli Kanion Gorropu

Cypr 2009

Cypr 2009

Kefalonia – nieodkryty zapach jońskich wysp

Kefalonia – nieodkryty zapach jońskich wysp

Tani nocleg na Kefalonii i wypożyczalnia aut

Tani nocleg na Kefalonii i wypożyczalnia aut

2 Comments

 1. Anton
  20 listopada 2019 at 15:30

  Cześć Monika! wybieram się tam latem, myślisz że to dobra pora roku? Jesteś w stanie polecić jakąś dobrą wypożyczalnie aut na miejscu?

  1. Mo Nika Author
   20 listopada 2019 at 16:30

   Lato jest upalne i tłumne:D osobiście dla mnie w październiku woda była już za zimna. Nie dało się w niej wysiedzieć.
   Jeżeli chodzi o wypożyczalnie to zdecydowanie odradzam Indigo ren a Car. Niestety są nieprofesjonalni i zaniżają ceny przez co potem w wypożyczalni jest niemiłe zaskoczenie, gdy nagle musisz za auto dać 600 pln więcej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *